Νέο Ιστολόγιο
17 Οκτωβρίου 2017

Μπορείτε να μαθαίνετε τα νέα του σχολείου μας στο νέο μας ιστολόγιο

Κατατακτήριες εξετάσεις για εισαγωγή στη Β? και Γ? Γυμνασίου και Α?,Β? και Γ? Λυκείου
06 Σεπτεμβρίου 2017

Σύμφωνα με την αριθμ. 64379 /Δ2/ 25-04-2017, Ε.τ.Κ, τ.β, αρ.φ.1405  εφόσον      προκύψουν κενές θέσεις στις Β? και Γ? τάξεις του Γυμνασίου καθώς και στις Α?,Β?,Γ? τάξεις Λυκείου από μετεγγραφή, απομάκρυνση μαθητών ή οποιοδήποτε άλλο λόγο, τότε αυτές οι κενές θέσεις συμπληρώνονται μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων που πραγματοποιούνται εντός του τρίτου δεκαημέρου του μηνός Σεπτεμβρίου κάθε σχολικού έτους.

Οι κενές θέσεις , που έχουν προκύψει από μετεγγραφές μαθητών είναι οι εξής:

Τάξη Β΄ Γυμνασίου:  Δύο(02)

Τάξη Γ΄ Γυμνασίου: Μία (01)

Τάξη Α΄ Λυκείου:      Έξι (06)

Τάξη Β΄ Λυκείου:     Δύο (02)

Τάξη Γ΄ Λυκείου:   Πέντε (05)

Ύλη κατακτηρίων εξετάσεων Β, Γ γυμνασίου και Α΄ Β΄ , Γ΄ Λυκείου
27 Ιουλίου 2017

Θεωρία Ευρωπαϊκής Μουσικής

Ύλη Α  Γυμνασίου (για τις κατατακτήριες της Β' Γυμνασίου)

Σολφεζ: φωνητικές ασκήσεις απο το βιβλίο: Γ. Σιωπάς - Δ. Νακακη η ¨θεωρία της μουσικής και οι εφαρμογές της

α θεωρια¨ 42, 43, 44, 45,47,55,56,66,75,80.

Ύλη Β Γυμνασίου (για τις κατατακτήριες της Γ' Γυμνασίου)

Σολφεζ; φωνητικές ασκήσεις απο το βιβλίο : Γ. Σιωπάς- Δ. Νακακη ¨η θεωρία της μουσικής και οι εφαρμογές της,

β θεωρια¨ 30,31,40,45,46, 47,53,54,60.

Ιστορία της μουσικής:

Απο το βιβλίο: Γ. Και Α. Παπαδόπουλου ά Συνοπτική Ιστορία της Μουσικής¨ κεφάλαια: χριστιανική μουσική - Γρηγοριανό Μέλος σελ 20-21 Τροβαδούροι και Τρουβέροι, σελ22-23 Εποχή της πολυφωνίας, σελ28-34

Ύλη Γ  Γυμνασίου (για τις κατατακτήριες της Α' Λυκείου)

Σολφεζ: φωνητικές ασκήσεις απο το βιβλίο: Γ. Σιωρας-Δ. Νακακη

¨η θεωρία της μουσικής και οι εφαρμογές της¨ 21,22,33,45,51,55,57,58

Ιστορία της μουσικής:

Α) Γέννηση όπερας, β)Ορατόριο, γ)Γαλλική όπερα, δ)Σουϊτα, ε)Σχολή του Μανχάιμ, στ)Κλασική σχολή και κυριότεροι εκπρόσωπο

Ύλη Α Λυκείου (για τις κατατακτήριες της Β' Λυκείου)

Στο μάθημα των ακουστικών ικανοτήτων η ύλη είναι :

: αναγνώριση διαστημάτων, συγχορδιών, ρυθμού, μέτρων, ταύτιση μελωδιών

Στο μάθημα της Αρμονίας : Σύνδεση κύριων βαθμίδων , δευτερεύουσες συγχορδίες, δεσπόζουσα μεθ? εβδόμης.

Ύλη Β Λυκείου (για τις κατατακτήριες της Γ' Λυκείου)

Μορφολογία της μουσικής:

Α)ορισμοί: μουσική φόρμα, θέμα Β) διμερής φόρμα Γ) τριμερής φόρμα Δ) μίμηση και είδη μίμησης Ε) πρελούδιο και περιγραφή έκθεσης μιας φουγκας

Στο μάθημα των ακουστικών ικανοτήτων η ύλη είναι :

αναγνώριση διαστημάτων, συγχορδιών, ρυθμού, μέτρων, ταύτιση μελωδιών

Στο μάθημα της Αρμονίας: αναστροφές δεσπόζουσας μεθ? εβδόμης, δευτερεύουσες μεθ? εβδόμης και οι αναστροφές τους, δεσπόζουσα μεθ? ενάτης

Θεωρία Της Ελληνικής Παραδοσιακής & Βυζαντινής Μουσικης

Ύλη Α  Γυμνασίου (για τις κατατακτήριες της Β' Γυμνασίου)

• χαρακτήρες ποσότητας (απλοί)
  • χαρακτήρες χρόνου (διαιρούντες ? αυξάνοντες)
  • υφέν
  • είδη εκκλησιαστικών μελών
  • χαρακτηριστικά Πρώτου ήχου (βάση, κλίμακα, αρκτική μαρτυρία, δεσπόζοντες φθόγγοι, καταλήξεις).

Ύλη Β Γυμνασίου (για τις κατατακτήριες της Γ' Γυμνασίου)

• είδη εκκλησιαστικών μελών
  • σημεία αλλοίωσης (διέσεις ? υφέσεις)
  • διατονικές φθορές
  • χαρακτηριστικα Τέταρτου & Δεύτερου Ήχου (βάση, αρκτική μαρτυρία, κλίμακα, δεσπόζοντες φθόγγοι, καταλήξεις)
  • μικτοί χαρακτήρες χρόνου (αργόν, ημιόλιον)

Ύλη Γ  Γυμνασίου (για τις κατατακτήριες της Α' Λυκείου)

• είδη εκκλησιαστικών μελών
  • χαρακτηριστικα Δεύτερου & Πλαγίου του Δευτέρου Ήχου (βάση, αρκτική μαρτυρία, κλίμακα, δεσπόζοντες φθόγγοι, καταλήξεις)
  • μικτοί χαρακτήρες χρόνου (αργόν, ημιόλιον, δίαργον)
  • χρωματικές φθορές

Ύλη Α Λυκείου (για τις κατατακτήριες της Β' Λυκείου)

• ήχοι & γένη στην Β.Μ.
  • είδη εκκλησιαστικών μελών
  • μικτοί χαρακτήρες χρόνου (αργόν, ημιόλιον, δίαργον)
  • χαρακτηριστικά ? συστατικά Ήχων
  • Χαρατηριστικά Βαρύ Ήχου, εκ του Γα, διατονικό εκ του Ζω & εναρμόνιο Ζω ύφεση (βάση, αρκτική μαρτυρία, κλίμακα, δεσπόζοντες φθόγγοι, καταλήξεις)

Ύλη Β Λυκείου (για τις κατατακτήριες της Γ' Λυκείου)

• ήχοι & γένη στην Β.Μ.
  • Διατονικές φθορές
  • Χαρακτήρες ποσότητας (απλοί ? μικτοί)
  • Χαρακτήρες χρόνου (μικτοί)

Υποχρεωτικό πιάνο

Ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων για την Β Λυκείου

1) Όλες οι μείζονες και ελάσσονες κλίμακες σε δύο οκτάβες.

Όλες οι μείζονες και ελάσσονες τρίφωνες συγχορδίες.

Μείζονες αρπισμοί σε δύο οκτάβες σε ευθεία κατάσταση των κλιμάκων ντο , σολ,

ρε, φα, σιb, μιb.

2) Από τις 15 δίφωνες Inventions του Johann Sebastian Bach τη Ν. 4 (BWV 775)

Allegro deciso.

3) Από τις 50 σπουδές για πιάνο του Bertini η Σπουδή 24 Ορ. 29 Ν.15 Andante

( = 76)

4) Από τις Sonatinen (Album I) τη Sonatine 3 του Fr. Kuhlau Op.20 No.3 Allegro con

spirito.

5) Prima Vista.

Υποβολή αιτήσεων για εγγραφή στο Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας έως τις 31 Μαΐου 2017
27 Μαΐου 2017

Από τη Διεύθυνση του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας ανακοινώνεται ότι η υποβολή αιτήσεων για την εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου άρχισε την Τρίτη 2 Μαΐου 2017 και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 31 Μαΐου 2017. (Μετά τις 31 Μαΐου καμία αίτηση δεν μπορεί να γίνει δεκτή).

Για το σχολικό έτος 2017 -2018, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής προκειμένου να εγγραφούν στην Α΄ Γυμνασίου, είναι απαραίτητο να υποβάλουν αίτηση στο Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας (Λ. Ιωαννίνων 210 ? απέναντι από το Κ.Τ.Ε.Λ. , τηλέφωνο 2682029686, φαξ 2682060970), κατά τις εργάσιμες ημέρες και από 08:30 έως 14.30.

Δελτίο τύπου

Καλή επιτυχία στους απόφοιτους της Γ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας
26 Μαΐου 2017

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων αποχαιρετά τους απόφοιτους της Γ τάξης του Λυκείου και τους εύχεται καλή επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις αλλά και ότι καλύτερο για την νέα τους ζωή μετά το σχολείο.

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 1 από 11