Δραστηριότητες Επιμόρφωση
Επιμόρφωση
Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας: Σεμινάριο Jazz με τους "3rd Floor Quartet" (23/3/2017)
24 Μαρτίου 2017

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23 Μαρτίου το απόγευμα στον χώρο του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας το σεμινάριο με θέμα την μουσική jazz.

DSC 0067_1

Καλεσμένοι ήταν οι "3rd Floor Quartet", ένα μουσικό σχήμα jazz από τα Ιωάννινα.

Τα μέλη του συγκροτήματος αφού έκαναν μια αναδρομή στην ιστορία της jazz μουσικής , δίδαξαν τα μυστικά της στους μαθητές του σχολείου.

DSC 0077 DSC 0080 DSC 0087 DSC 0091 DSC 0094

DSC 0101 DSC 0104 DSC 0112

DSC 0127 DSC 0132 DSC 0069

Δείτε το βίντεο

Ερευνητική Εργασία Β΄ Λυκείου
30 Μαΐου 2016

Σχ. Έτος:  2015 ? 2016
ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ: Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας
Τάξη: Β΄ Λυκείου
Αριθμός μαθητών: 9 (εννιά)

ΤΙΤΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:
    Ηχοληψία, ηχογράφηση και επεξεργασία ήχου: επισκόπηση της βιβλιογραφίας και εφαρμογή

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ:
Τάσος Κολυδάς
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΕ16.01

ΣΚΟΠΟΣ ΕΡΕΥΝΑΣ, ΣΑΦΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:
Σκοπός της έρευνας είναι να εντοπιστεί η βιβλιογραφία που σχετίζεται με τα αντικείμενα της ηχοληψίας και ηχογράφησης (α΄ τετράμηνο) και της ψηφιακής επεξεργασίας ήχου (β΄ τετράμηνο). Μετά από τον εντοπισμό των πηγών, οι μαθητές προχωρούν σε κριτική επισκόπηση των πηγών και συντάσσουν σχετικό πίνακα βιβλιογραφίας. Ακολούθως, εφαρμόζουν στην πράξη όσα έμαθαν, αναλαμβάνοντας στις εκδηλώσεις του σχολείου την ευθύνη της ηχοληψίας. Τέλος, επεξεργάζονται το υλικό που προκύπτει από την ηχογράφηση, εφαρμόζοντας τεχνικές επεξεργασίας και βελτιστοποίησης του ήχου.

Ερευνητική Εργασία Α΄ Λυκείου
30 Μαΐου 2016

Σχ. Έτος: 2015 ? 2016

ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ Μουσικό σχολείο Πρέβεζας

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ :

?? Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα ??

Σκοπός της έρευνας είναι να ξεφύγουμε από την «γήινη» πραγματικότητα , να θαυμάσουμε τις δυνατότητες της ανθρώπινης θέλησης και τα επιτεύγματα του ανθρώπινου νου .Και βλέποντας τη γη μας από το διάστημα , να επαναπροσδιορίσουμε την ύπαρξή μας πάνω σε αυτή .

Θέλαμε να μάθουμε για την καταγωγή του ανθρώπου και την πιθανή σχέση του με το διάστημα .Μελετήσαμε τις διάφορες θεωρίες , για την προέλευσή μας , όπως αυτής της Πανσπερμίας .

Ασχοληθήκαμε με την Αστρονομία και τα διάφορα αστρονομικά όργανα ,όπως τον Αστρολάβο και το Ηλιακό ρολόι .

Συλλέξαμε στοιχεία για την Σελήνη , τον δορυφόρο της γης και προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε περίεργα φαινόμενα πάνω στην γη ,όπως το Σέλας και οι Παλίρροιες .

Επίσκεψη μαθητών 2ου Λυκείου στο πλαίσιο υλοποίησης ερευνητικής εργασίας
13 Νοεμβρίου 2012

Στο πλαίσιο ερευνητικής εργασίας οι μαθητές της Ά τάξης του 2ου Λυκείου Πρέβεζας, ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτικό του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας, Τάσο Κολυδά σχετικά με τη Μουσικοθεραπεία.

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 1 από 2