Ανακοινώσεις για το Κοινό Εκδήλωση για τη μουσική εκπαίδευση Τετάρτη 10 Μαΐου 2017
Εκδήλωση για τη μουσική εκπαίδευση Τετάρτη 10 Μαΐου 2017
09 Μαΐου 2017
Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας διοργανώνει την Τετάρτη 10 Μαΐου στις 7 το απόγευμα στη Λαική Αγορά εκδήλωση με τη Σύμβουλο Μουσικής κ. Έλενα Ανδρέου για την ενημέρωση κυρίως των γονέων των μαθητών Δημοτικού σχετικά με το Μουσικό Σχολείο, ως φορέα μουσικής εκπαίδευσης, αλλά και των γονέων των μαθητών του σχολείου και φυσικά για κάθε ενδιαφερόμενο για τον ρόλο και την αξία της μουσικής εκπαίδευσης.

Η εκδήλωση έχει θέμα:
 " Η συμβολή της μουσικής εκπαίδευσης στην ολιστική ανάπτυξη του παιδιού: επιλογή ή αναγκαιότητα- μύθος ή αλήθεια;"
με ομιλήτρια την κ. Έλενα Ανδρέου, Μουσικολόγο, Σύμβουλο Μουσικής της Περιφέρειας Ηπείρου.
Την παρουσίαση του θέματος θα ακολουθήσει συζήτηση και η εκδήλωση θα κλείσει με τα σύνολα του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας που έλαβαν μέρος και διακρίθηκαν στο 1ο Μαθητικό Διαγωνιστικό Φεστιβάλ ενάντια σε κάθε μορφή βίας Stop Bullying School band Contest Festival 2017, με δικές τους πρωτότυπες συνθέσεις.