Δραστηριότητες Επισκέψεις
Επισκέψεις
Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Νικόπολης (29-9-2017)
02 Οκτωβρίου 2017

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017 οι μαθητές των τάξεων Β? Γυμνασίου και Γ? Γυμνασίου του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Νικόπολης και ξεναγήθηκαν από τους αρχαιολόγους στην Αίθουσα Α του Μουσείου σχετικά με την ίδρυση και δημιουργία της ομώνυμης πόλης.

Επίσης είχαν την ευκαιρία θαυμάσουν την Έκθεση Φωτογραφίας του Πρεβεζάνου φωτογράφου Σπύρου Βαγγελάκη με τίτλο «Ανθρώπων πόλ(ε)ις». Μέσα από το φακό του καλλιτέχνη παρουσιάζονται εικόνες πόλεων και μνημείων ενώ παράλληλα αποτυπώνεται το ζωτικό ανθρώπινο στοιχείο. Ο φωτογράφος μίλησε στους μαθητές για την έκθεση και απάντησε σε σχετικές ερωτήσεις.DSC 0015.NEF

DSC 0055.NEF

«Γλώσσες που χάθηκαν. Γλώσσες που χάνονται; Το παράδειγμα της Απουλίας.» «Αποικίες της Κάτω Ιταλίας.
07 Ιουλίου 2017

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ 2015-16:«Γλώσσες που χάθηκαν. Γλώσσες που χάνονται; Το παράδειγμα της Απουλίας.» και «Αποικίες της Κάτω Ιταλίας.MAGNA GRECIA.» Υπεύθυνοι καθηγητές: Κωστόγιαννης Ταξιάρχης, Τζομάκα Αρετή

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κάτω Ιταλία (2016)

docxΚάτω Ιταλία 2016

Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας: Παγκόσμια ημέρα ποίησης (21/3/2017)
22 Μαρτίου 2017

Στα πλαίσια του εορτασμού της ημέρας ποίησης, η διεύθυνση και οι καθηγητές του Μουσικού Σχολείου υποδέχθηκαν τον ποιητή κ. Γιώργο Βέη.

Διοργανώθηκε μια μικρή εκδήλωση στην οποία ο κ. Βέης αφού έκανε μια αναδρομή στο έργο του, συνομίλησε με μαθητές και καθηγητές.

DSC 0013_1 DSC 0007 DSC 0003

Την ίδια ημέρα , το βράδυ , σε εκδήλωση του συλλόγου "Περί βιβλίου" για τον ποιητή, το Μουσικό Σχολείο εκπροσωπήθηκε από ομάδα μαθητών του.

DSC 0024  DSC 0020  DSC 0021  DSC 0022

Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας στο Αρχαιολογικό μουσείο Νικόπολης - 21/12/2016
21 Δεκεμβρίου 2016

Την Τετάρτη , 21 Δεκεμβρίου , το Μουσικό σχολείο Πρέβεζας σε συνεργασία με την εφορεία αρχαιοτήτων παρουσίασε παραδοσιακά κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας με την βοήθεια μαθητών από τις δύο πρώτες τάξεις του Γυμνασίου , υπό την διεύθυνση του καθηγητή Μουσικής κ. Πέτρου Τσολάκη και την συνεργασία της καθηγήτριας μουσικης κ. Βάλια Σπαθάρα.

Επίσκεψη μαθητών Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης
11 Απριλίου 2013

Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας.

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 1 από 2