Ανακοινώσεις για το Κοινό Stop Bullying School Band Contest Festival
Stop Bullying School Band Contest Festival
08 Μαΐου 2017

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Σάββατο, 6 Μαΐου 2017 στην Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων "ΔΗΜΑΡΧΟΣ Β. ΓΚΑΤΣΟΠΟΥΛΟΣ" του Δήμου Κηφισιάς

DSC 0080το 1o Φεστιβάλ Μαθητικών Συγκροτημάτων ενάντια στο Bullying, που διοργάνωσαν οι εκδόσεις Άγκυρα.

Τα δέκα συγκροτήματα που διακρίθηκαν στην πρώτη φάση του διαγωνισμού τραγούδησαν ζωντανά και διακρίθηκε η πρώτη πεντάδα:

1. "MR. BULLY" από το "DOUKAS SCHOOL BAND" (Εκπαιδευτήρια Δούκα)
  2. "TELL ME WHAT I ?VE DONE WRONG" του συγκροτήματος "ΦΥΡΔΗΝ ΜΙΓΔΗΝ? (2ο Γυμνάσιο Αμερικανικού Κολλεγίου ΑΝΑΤΟΛΙΑ) και "ANTIBULLYING SONG" από το 1Ο & 4Ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΑΦΗΝΑΣ (ισοψηφία)
  3. "YOU WHO MAKE ME" του συγκροτήματος "G.S.BAND"(Εκπαιδευτήρια Γείτονα)
  4. "BE YOUR HERO"του συγκροτήματος "SMASH" (Μουσικό σχολείο Πτολεμαΐδας)

ΣΤΟ CD ΚΑΙ ΤΑ 10 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...

Αρχικά είχε αναγγελθεί από τις εκδόσεις ΑΓΚΥΡΑ, ότι τα πρώτα πέντε τραγούδια σε βαθμολογία θα κυκλοφορούσαν σε ένα CD με τον ομώνυμο τίτλο του βιβλίου  "ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ;"

23170-780x975

Πιστεύοντας όμως ο εκδοτικός οίκος ότι αυτή η προσπάθεια πραγματοποίησης του Πρώτου Φεστιβάλ με τη συμμετοχή μαθητών από όλη σχεδόν τη χώρα εμπεριέχει ιδιαίτερη αξία και επιβάλλει την καταγραφή στο σύνολό της, αποφάσισε να συμπεριλάβει στο CD όλα τα τραγούδια που παρουσιάστηκαν τη μέρα του φεστιβάλ.

Τα τραγούδια αυτά είναι:

"ΣΙΓΑ ΜΗ ΚΛΑΨΩ" του συγκροτήματος "ΟΙ ΦΑΝΑΡΙΩΤΕΣ" (Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας)

"OUR CHOICE" του συγκροτήματος "ΣΑΠΟΥΝΟΦΟΥΣΚΕΣ" (Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας)

"ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ" του συγκροτήματος "ΟΓΔΟΟ" (8ο Γυμνάσιο Γλυφάδας)

"ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑ" του συγκροτήματος "3 FM"(8ο Γυμνάσιο Γλυφάδας)

"ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" του συγκροτήματος "ΟΙ ΝΕΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ" (41ο Λύκειο Αθηνών).

Στο CD θα συμπεριληφθεί και ένα ακόμα τραγούδι από τη συμμετοχή, εκτός συναγωνισμού, των σχολείων  Ε.Ε.Ε.Ε.Κ (Εργαστήριο E?δικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης) και του 7ου Δημοτικού Σχολείου από τη Χίο που συγκίνησε ιδιαίτερα το κοινό.

Είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι για την εξαιρετική προσπάθεια των παιδιών του σχολείου μας και για τη συγκινητική τους εμφάνιση στο φεστιβάλ!!!

Βίντεο από το Φεστιβάλ (στο 51:00 οι Σαπουνόφουσκες και στο 1:05:15 οι Φαναριώτες!)

Με το συγγραφέα του βιβλίου "Θες να παίξουμε;", Ν. Μιχαλόπουλο