Δραστηριότητες Επιμόρφωση Επίσκεψη μαθητών 2ου Λυκείου στο πλαίσιο υλοποίησης ερευνητικής εργασίας
Επίσκεψη μαθητών 2ου Λυκείου στο πλαίσιο υλοποίησης ερευνητικής εργασίας
13 Νοεμβρίου 2012

Στο πλαίσιο ερευνητικής εργασίας οι μαθητές της Ά τάξης του 2ου Λυκείου Πρέβεζας, ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτικό του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας, Τάσο Κολυδά σχετικά με τη Μουσικοθεραπεία.

Το θέμα της ερευνητικής εργασίας που εκπονήθηκε ήταν: «Η τέχνη των ήχων επηρεάζει το ρυθμό της καρδιάς. Μελέτη περίπτωσης: Μουσικοθεραπεία και υγεία της καρδιάς. Σχέση ανάμεσα στο μουσικό ρυθμό και τους καρδιακούς παλμούς.» Τους μαθητές συνόδεψαν οι επιβλέποντες εκπαιδευτικοί Δημητρακόπουλος Ιωάννης και Σταμούλος Νικόλαος. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο Εργαστήριο Μουσικής Τεχνολογίας του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας, την Τρίτη 13/11/2012 και έλαβαν μέρος είκοσι τρεις μαθητές.