Δραστηριότητες Επιμόρφωση Επίσκεψη της Φιλαρμονικής Πρέβεζας «Ορφεύς» στο σχολείο
Επίσκεψη της Φιλαρμονικής Πρέβεζας «Ορφεύς» στο σχολείο
05 Οκτωβρίου 2012

tromponi

Την Παρασκευή 5/10/12 μέλη της Φιλαρμονικής Πρέβεζας «Ορφεύς» επισκέφτηκαν το σχολείο. Σκοπός της επίσκεψης τους να παρουσιάσουν στους μαθητές ένα από τα πιο εντυπωσιακά χάλκινα πνευστά όργανα, το τρομπόνι. Η παρουσίαση περιλάμβανε περιγραφή του οργάνου, λεπτομερείς πληροφορίες για την ιστορία του και, φυσικά, ενδεικτικό παίξιμο διάφορων ειδών μουσικής που μπορεί να εκτελέσει το τρομπόνι. Μετά από την παρουσίαση αυτή ακολούθησε εκτέλεση τραγουδιών από τα μέλη της φιλαρμονικής. Έτσι, μετά από όλα αυτά δόθηκε ακόμα μια ευκαιρία στα παιδιά να διευρύνουν τις μουσικές τους γνώσεις έξω από τα όρια του σχολικού μαθήματος.

Έλενα Τσουμάνη