Ανακοινώσεις για το Κοινό Κατατακτήριες εξετάσεις Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας
Κατατακτήριες εξετάσεις Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας
02 Σεπτεμβρίου 2016

Ανακοινώνεται ότι με απόφαση του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας ορίστηκαν οι κενές θέσεις  της Β? και Γ΄ τάξης Γυμνασίου  και Α? Λυκειακής τάξης του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας, για το σχολικό έτος 2016-2017 ως ακολούθως:             Β? τάξη Γυμνασίου: Μία (1) κενή θέση,                                                                     Γ? τάξη Γυμνασίου: Έξι (06) κενές θέσεις,                                                                  Α? Λυκειακή τάξη: Εννέα (09) κενές θέσεις, προκειμένου αυτές να καλυφθούν με τη διαδικασία των κατατακτήριων εξετάσεων.

Οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διενεργηθούν στο σχολείο μας την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου 2016. Απευθύνονται σε μαθητές οποιουδήποτε σχολείου, που έχουν τελειώσει την Α΄ ή Β΄ ή Γ΄ Γυμνασίου.

Για να γίνει δεκτός ένας υποψήφιος πρέπει να εξεταστεί και αξιολογηθεί με βαθμό πάνω απο τη βάση σε κάθε ένα από τα μουσικά μαθήματα των κατατακτηρίων. Σε περίπτωση που οι υποφήφιοι είναι περισσότεροι από τις κενές θέσεις, επιλέγονται οι ικανότεροι με κριτήριο το βαθμό που πέτυχαν στις κατατακτήριες.

Τα μουσικά μαθήματα, στα οποία εξετάζονται οι υποψήφιοι μαθητές του σχολείου μας, είναι τα εξής:

Για τη Β΄ Γυμνασίου: Υποχρεωτικό πιάνο, θεωρία & πράξη ευρωπαϊκής μουσικής, λαούτο, θεωρία & πράξη ελληνικής παραδοσιακής μουσικής και προαιρετικά όργανο επιλογής (ευρωπαϊκό ή ελληνικό παραδοσιακό).

Για τη Γ΄ Γυμνασίου: Υποχρεωτικό πιάνο, θεωρία & πράξη ευρωπαϊκής μουσικής, λαούτο, θεωρία & πράξη ελληνικής παραδοσιακής μουσικής, όργανο επιλογής (ευρωπαϊκό ή ελληνικό παραδοσιακό) και ιστορία μουσικής.

Για την Α΄ Λυκείου : Υποχρεωτικό πιάνο, θεωρία & πράξη ευρωπαϊκής μουσικής, υποχρεωτικός ταμπουράς, θεωρία & πράξη ελληνικής παραδοσιακής μουσικής, όργανο επιλογής (ευρωπαίκό ή ελληνικό παραδοσιακό) και ιστορία μουσικής.

Αιτήσεις υποβάλλονται στο Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας από 1 έως και 13 Σεπτεμβρίου 2016.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας για περισσότερες πληροφορίες και  ύλη των κατατακτηρίων εξετάσεων (τηλ. 2682029686)