Ανακοινώσεις για το Κοινό Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας
Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας

Αυτή είναι η επίσημη ιστοσελίδα του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας. Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2009. Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας είναι δημόσιο σχολείο, Γυμνάσιο και Λύκειο. Σκοπός του Μουσικού Σχολείου είναι η αισθητική καλλιέργεια των μαθητών, μέσω της μουσικής παιδείας, παρέχοντας παράλληλα τη μόρφωση που παρέχεται και από τα υπόλοιπα γενικά σχολεία. Η κατεύθυνσή του είναι ανθρωπιστική και ο στόχος του, πέρα από τις επιδόσεις είναι ο άνθρωπος.

Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου διδάσκονται όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας (Νέα, Αρχαία, Μαθηματικά κ.λ.π.) κατευθύνσεων και επιλογής (Λύκειο) και υπάρχει η δυνατότητα επιλογής δεύτερης ξένης γλώσσας γαλλικής ή γερμανικής.

Επιπλέον διδάσκονται Μουσικά Μαθήματα όπως ιστορία, θεωρία, παραδοσιακή μουσική σε ολιγομελή τμήματα και Μουσικά Όργανα (ευρωπαϊκά και παραδοσιακά) σε ατομικό μάθημα.

Περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα Σπουδών (συνημμένα):

Το 2013-2014 θεσπίστηκε το νέο μεταβατικό Πρόγραμμα Σπουδών στο οποίο ενσωματώθηκαν οι αλλαγές που περιλαμβάνονται για το ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ .

Το 2014-2015 εφαρμόζεται το Νέο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Σπουδών για τα Μουσικά Σχολεία και αφορά τις αλλαγές για το ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ.

Το σχολείο στεγάζεται στην Λ. Ιωαννίνων 210 (κτίριο πρώην Τ.Ε.Ι) και έχει δρομολογηθεί η μεταστέγασή του σε νέο ιδιόκτητο κατάλληλο κτίριο. Η μετακίνηση των μαθητών γίνεται δωρεάν με λεωφορεία ή ειδικά μισθωμένα ταξί.

Λόγω του διευρυμένου ωραρίου, παρέχεται σίτιση των μαθητών προς το τέλος του ωρολογίου προγράμματος.

Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου συνεχίζουν τη φοίτησή τους στο Μουσικό Λύκειο και προετοιμάζονται για τις εξετάσεις στα Α.Ε.Ι-Τ.Ε.Ι.

Η εισαγωγή των μαθητών στο Μουσικό Σχολείο γίνεται ύστερα από επιλογή από Επιτροπή Μουσικών.

Δείτε σχετικά:

pdfΔιαδικασι?α εγγραφη?ς ? επιλογη?ς μαθητω?ν στην Α ? τα?ξη Γυμνασι?ου των Μουσικω?ν Σχολει?ων για το σχολικο? ε?τος 2015-2016

pdfΜεταβατικο? Ωρολο?γιο προ?γραμμα των μαθημα?των

pdfΕισαγωγή μαθητών, μετεγγραφές και pdfχαρακτηρισμός μαθημάτων