Ανακοινώσεις για Σπουδαστές Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη
Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη
Συντάχθηκε απο: Έλλη Σιαπανίδου
13 Οκτωβρίου 2016

Στη Θεσσαλονίκη, από 16 έως 18 Δεκεμβρίου, θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά στην ελληνική γλώσσα, η Πανελλήνια μαθητική προσομοίωση Ο.Η.Ε. «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη», στην οποία μπορούν να συμμετέχουν μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών Γυμνασίων ? Λυκείων από όλη τη χώρα.

Στόχος του προγράμματος αποτελεί η επιμόρφωση των μαθητών σε ζητήματα που άπτονται γενικών κι επίκαιρων θεμάτων που απασχολούν το σύγχρονο κόσμο, δίνοντάς τους την ευκαιρία να δράσουν εντός ενός πλαισίου που διέπεται από τις αρχές της διεθνούς διπλωματίας, αναπτύσσοντας ταυτόχρονα και τις ρητορικές τους ικανότητες.

Η προσομοίωση θα επικεντρωθεί στη διαδικασία ενώπιον διαφόρων Επιτροπών, που δημιουργήθηκαν και λειτουργούν στο πλαίσιο των διεθνών πράξεων προστασίας των δικαιωμάτων του ανθρώπου.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν την περίοδο 8/10 έως και 1/11 και οι θέσεις είναι περιορισμένες. Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στο www.roh.gr, όπου υπάρχει και η σχετική φόρμα εγγραφής.

pdfΘεματολογία-Περιεχόμενο