Δραστηριότητες Εκδρομές Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας στο Βελιγράδι
Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας στο Βελιγράδι
03 Απριλίου 2017

Την πρωτεύουσα της Σερβίας επισκέφθηκαν μαθητές και καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας στα πλαίσια των δύο πολιτιστικών προγραμάτων που εκπονήθηκαν.

Το 1ο πρόγραμμα ήταν : "Ο παροικιακός ελληνισμός στα Βαλκάνια (15ος-20ος αιώνας) με υπεύθυνους καθηγητές τους Τζομάκα Αρετή και Κωστόγιαννη Ταξιάρχη.

Το 2ο πρόγραμμα ήταν : "Η παραδοσιακή μουσική των Βαλκανίων.Μια εθνομουσικολογική προσέγγιση" με υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Σπαθάρα Βαία , Κερασοβίτη Κωνσταντίνο και Σκλαβενίτη Διονύσιο.

Την 1η ημέρα επισκέφθηκαν το Μουσικό Σχολείο Βελιγραδίου , και συνομίλησαν με μαθητές και καθηγητές του σχολείου.

Μουσικό Σχολείο Βελιγραδίου Μουσικό Σχολείο Βελιγραδίου Συνομιλώντας με τους καθηγητές Μουσικό Σχολείο Βελιγραδίου

Μουσικό καλωσόρισμα Συνομιλώντας με τους μαθητές

Το Μουσικό Σχολείο Βελιγραδίου συμπληρώνει φέτος 80 χρόνια ζωής και έχει μαθητές από 6 εως 20 ετών.

Έξω από το Μουσικό Σχολείο Βελιγραδίου

Την επόμενη μέρα , επισκέφθηκαν την πόλη του Νόβισαντ , άλλη μία πόλη από την οποία περνάει ο ποταμός Δούναβης, καθώς και το πανέμορφο κάστρο της, ΠετροΒαραντίν.

Περνώντας τον Σάβα, παραπόταμο του Δούναβη. Η πόλη του Νόβισαντ και ο Δούναβης, άποψη από το κάστρο Πετροβαραντίν Πλωτά στον ποταμό Δούναβη

Νόβισαντ Με φόντο τον καθεδρικό ναό της Αγίας Μαρίας στο Νόβισαντ Στο κάστρο Πετροβαραντίν

Νόβισαντ

Νόβισαντ , στο κάστρο Πετροβαραντίν

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο Βελιγράδι επισκέφθηκαν τα κυριότερα αξιοθέατα της πόλης.

Στο Μαυσωλείο του Τίτο Στο Μαυσωλείο του Τίτο Στο Μαυσωλείο του Τίτο

Στο φρούριο Καλεμέγκνταν Στο φρούριο Καλεμέγκνταν Ο Πύργος του Νεμπόισα όπου βρήκε τον θάνατο ο Ρήγας Φεραίος

Ποταμός Δούναβης, άποψη από το φρούριο Καλεμέγκνταν. Ναός Αγίου Σάββα ? Η μεγαλύτερη εκκλησία στα Βαλκάνια. Κι ένας ιερέας μας έψαλε Τη Υπερμάχω στο κέντρο της πόλης!

Στο φρούριο Καλεμέγκνταν , με φόντο τον Δούναβη.

?????? ???????

Αντίο Βελιγράδι