Δραστηριότητες Συναυλίες Ολοκληρώθηκε το "Δικαίωμα στη Μουσική ΙΙ"
Ολοκληρώθηκε το "Δικαίωμα στη Μουσική ΙΙ"
14 Φεβρουαρίου 2015

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το σεμινάριο «Δικαίωμα στη Μουσική ΙΙ» που πραγματοποιήθηκε από το μουσικό σύνολο «Ένωδον», αποτελούμενο από μέλη της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών (ΚΟΑ), που με χαρά ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας.

Τα μαθήματα του σεμιναρίου έγιναν στο Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας και στην αίθουσα εκδηλώσεων «Θεοφάνειος», από το Σάββατο 7 έως και την Τρίτη 10 Φεβρουαρίου 2015.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο ήταν μεγάλη, καθώς περισσότεροι από 100 μαθητές του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας και των Ωδείων της πόλης - Δημοτικού Ωδείου και Πολυρυθμίας - πήραν μέρος είτε ως ενεργά μέλη είτε ως ακροατές.

Σκοπός των σεμιναρίων, που πραγματοποιούνται με την υποστήριξη του Ιδρύματος ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ, ήταν να δοθεί η δυνατότητα σε μαθητές περιφερειακών πόλεων να έρθουν σε επαφή με καλλιτέχνες της ΚΟΑ, να διδαχθούν από αυτούς, να γνωρίσουν τα μουσικά όργανα που εκτελούν, να τους ακούσουν και να παίξουν μαζί τους.

Στα πλαίσια του σεμιναρίου έγιναν μαθήματα μουσικών οργάνων, ανοιχτά μαθήματα παρουσίασης οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας και ιστορίας της μουσικής, τα οποία συνοδεύτηκαν από συναυλία του συνόλου 'Ένωδον" της ΚΟΑ. Εξαιρετικοί μουσικοί, πρωτότυπες ενορχηστρώσεις, μουσική αξιώσεων για ένα ευρύ κοινό, που μετείχε στις εκδηλώσεις.

Το σεμινάριο έληξε με τη μεγάλη συναυλία μαθητών και μουσικών συνόλων των ενεργών μαθητών του σεμιναρίου, που είχαν την ευκαιρία να συμπράξουν με τους μουσικούς της Κ.Ο.Α.

Συγχαίρουμε τους ιδιαίτερα ταλαντούχους μαθητές Κέιλεμπ Σπυράλατο και Ελεάννα Στράτου, που βραβεύτηκαν από την Κ.Ο.Α. με υποτροφία και τους Τζόσουα Σπυράλατο και Ευαγγελία Θεοφάνους που τιμήθηκαν με ειδική διάκριση.

Το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας ευχαριστεί το μουσικό σύνολο «Ένωδον» της ΚΟΑ, το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας, την Ιερά Μητρόπολη Νικοπόλεως και Πρεβέζης για την οικονομική ενίσχυση, το Δημοτικό Ωδείο για την παραχώρηση του πιάνου, τη Σχολική Επιτροπή Δ/θμιας Εκπ/σης και τον Δήμο Πρέβεζας. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον κ. Ηρακλή Νούσια που έφερε την πρόταση στο σχολείο και τον κ. Τάσο Κολυδά, που αν και απών φέτος από το σχολείο μας στήριξε ενεργά την όλη διοργάνωση.

Τα σεμινάρια ολοκληρώθηκαν με σεβασμό στους καλλιτέχνες και τους συμμετέχοντες, χάρη στις υπεράνθρωπες προσπάθειες της οργανωτικής επιτροπής που έπρεπε να αντιμετωπίσει έκτακτες ανάγκες λόγω της αλλαγής της αίθουσας (στην Θεοφάνειο, αντί στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Πρέβεζας, όπως αρχικά είχε προγραμματισθεί).

Ήταν ένα τετραήμερο γεμάτο καλή μουσική, μία μουσική πανδαισία, καλλιτέχνες που τίμησαν την πόλη μας και προσέφεραν μια ιδιαίτερη νότα πολιτισμού, μετέδωσαν την πολύτιμη εμπειρία και τις γνώσεις τους και μας έκαναν κοινωνούς υψηλής ποιότητας τέχνης. Ευχαριστούμε.

Δείτε φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση