Δραστηριότητες Διακρίσεις - Βραβεία Συμμετοχή της μαθήτριας Αδαμαντίας Θεοφάνους στην Ημερίδα Euroscola
Συμμετοχή της μαθήτριας Αδαμαντίας Θεοφάνους στην Ημερίδα Euroscola

Η Αδαμαντία Θεοφάνους, μαθήτρια της Β΄Λυκείου του Μουσικού Σχολείου, διακρίθηκε στο Διαγωνισμό Euroscola και επισκέφτηκε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο, μαζί με την υπόλοιπη ομάδα των μαθητών της Περιφέρειας Ηπείρου.IMG 20170126 091628

Η ίδια έγραψε τις εντυπώσεις της στο 10ο τεύχος της εφημερίδας μας "Στη Διαπασών":

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα Euroscola στο Στρασβούργο στις 26 Ιανουαρίου με τη συμμετοχή μαθητών από 20 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η ελληνική αποστολή με 24 μαθητές από διάφορα σχολεία της Ηπείρου, που επιλέχτηκαν μετά από διαγωνισμό έκθεσης σε συνδυασμό με τους βαθμούς του προηγούμενου έτους, έδωσε δυναμικά το παρόν τιμώντας τη χώρα μας στην καρδιά της Ευρώπης.

Στην ημερίδα συζητήθηκαν θέματα όπως οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, τα ανθρώπινα δικαιώματα, το μέλλον της Ευρώπης, η μεταναστευτική κρίση, η εργασία των νέων και οι προοπτικές ανάπτυξης της Ένωσης. Μαθητές από κάθε γωνιά της Ευρώπης συνεργάστηκαν σε ομάδες, προτείνοντας λύσεις σε φλέγοντα ζητήματα, παίζοντας παιχνίδια, μαθαίνοντας για τη λειτουργία των θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εξασκώντας τις ρητορικές τους ικανότητες στο βήμα του Κοινοβουλίου.

Η ελληνική ομάδα, μετά το πέρας της ημερίδας, συνέχισε την εκδρομή της επισκεπτόμενη τα αξιοθέατα του Στρασβούργου και του γειτονικού Κολμάρ δημιουργώντας εμπειρίες που θα τους ακολουθούν για πάντα.